5. HAVUZLARDA TAŞMA SİSTEMLERİ

Havuzlarda iki türlü taşma sistemleri uygulaması vardır. Her iki sistemde taşan suyun debisi dipten tüm sirkülasyon debisinin %50 – 70 kadar olmalıdır. Kalanı havuz dibinden emilir.

5.1 Birinci taşma sistemi: DENGE TANKLI SİSTEMDİR.

a) Üstten Taşma Kanallı Havuz
b) Yandan Savaklı Havuz olarak anılır.

a) Üstten taşma sisteminde: Denge tankından emilen sirkülasyon suyu, havuza basıldıkça, aynı miktarda su, havuzun tüm çevresi boyunca veya isteğe bağlı olarak kenar bordürünün bazı bölgelerinden taşacaktır. Taşan sular, üzerinde plastik ızgara bulunan kanallarda toplanır ve yine tabii akışla denge tankına döner . Bu şekilde su, devamlı sirküle eder.

b) Havuz yandan savaklı olursa: Taşan sular, ızgaralı kanal yerine havuzun tüm çevresinde, duvar üzerinde ve yürüme kodundan 15 ila 20 cm. aşağıda bulunan yandan savak‘ta toplanır ve yine tabii akışla denge tankına gider.

5.2 İkinci taşma sistemi ise : SKIMMER ( Satıh sıyırıcı ) ÜNİTELİ HAVUZLARDIR:

Bu tür sisteme sahip olan havuzlarda denge tankına ihtiyaç yoktur. Sistem kapalı devre çalışır. Havuzdaki suyun devretmesini sağlayan unsur ; havuzdaki su seviyesinin,skimmer yüzer klapesinin yatay ekseninden 10 – 15 mm daha yukarıda tutulması sağlanır.

6.HAVUZUN TAŞMA IZGARALARI:

 

6.2 ÇEŞİTLİ GENİŞLİKTE TEK GEÇME PLASTİK IZGARALAR:

Kenarları kavisli havuzlar için

000373 300x182 HAVUZLARDA TAŞMA SİSTEMLERİ ve TAŞMA IZGARALARI

6.2 ÇEŞİTLİ GENİŞLİKTE TEK GEÇME PLASTİK IZGARALAR:

Kenarları kavisli havuzlar için

000376 300x202 HAVUZLARDA TAŞMA SİSTEMLERİ ve TAŞMA IZGARALARI

Havuz ürünleri satış sitemize göz atmayın unutmayın!